Winner
October 6, 2022
9:00 am Central Penn Eastern  
Steve Staman John Murray 6-0,6-0
Dave Schlosser Kevin Quigley 6-1,6-3
John Davis Ed Lentz 6-1,6-0
Ken Grove & Mike Moyer default  
Bill Ide & Jerry Beck default  
John Irwin & Richie Brown Bill Steege & Don Hutchinson 6-1,6-1
Charlie Smuck & Mel Nelson Dick Kratz & Tom Kelly 6-0,7-5
10:30 am Delaware Philadelphia  
Bryan Sauer Gary Solomon 6-0,6-0
Al Vaccaro Mike Simonetti 6-2,6-2
Dave Quinn Dan Sears 6-0,6-2
Bob Cannon & Tony House Jim Olsen & Tim Farrell 2-6,6-1,1-0
John Irwin & Tim McCarley Gregg Stockboner & Vernon Keesey 5-7,6-3,1-0
Jack Welch & Tem Saeui Julian Krinsky & Marty Judge 6-4,6-4
Ed Dealy & Ron Groff Andy Yates & Larry Wenhold 6-2,6-3
12:00 Allegheny New Jersey  
Rob Deaner Wayne Streibich 6-2,6-1
Allen Timko Glen Andersen 6-2,7-6
Denny Posterara Kelley Fife 6-2,6-3
Chaunecy Smith & Pat Stewart Lou Meehan & Rudi Van Mol 6-0,6-0
Jim Block & Keith Clawson George Loesch & Jack Rebok 6-4,6-2
Carl Just & Denny Kreider Carter Andersen & John Nistad 6-3,6-1
default Mark Forrester & Steve Smith  
1:30 pm Eastern Philadelphia  
Doug White Gary Solomon 6-2,6-0
Ed Lentz Jim Olsen 6-2,6-2
Gerry Burns Marty Judge 6-4,6-4
default Keith Riest & Tim Farrell  
Jay Witmer & Kevin Quigley Gregg Stockboner & Vernon Keesey 6-2,6-2
Bill Steege & Don Hutchinson Dan Sears & Julian Krinsky 6-4,6-4
Dick Kratz & Tom Kelly Larry Wenhold & Gordy Nichol 6-4,5-7,1-0
3:00 pm Central Penn New Jersey  
Bill Ide Lou Meehan 6-2,6-1
Dan Jernigan John Reindell 6-3,4-6,1-0
Mel Nelson John Nistad 6-4,7-5
Ken Grove & Mike Moyer George Loesch & Rudi Van Mol 6-4,7-5
Eric Glatsky & Todd Snyder default  
Bob Woods & John Irwin Carter Andersen & Kelley Fife 6-4,6-2
Bill Loercher & Charlie Smuck Mark Forrester & Steve Smith 6-0,6-3
4:30 pm Allegheny Delaware  
Rob Deaner Bryan Sauer 6-2,6-0
Keith Clawson Tony House 6-2,7-5
Denny Posterara (ret) Tem Saeui 6-5 (ret)
Chaunecy Smith & Pat Stewart Bob Cannon & Paul Bradbury 7-5,7-5
Allen Timko & Jim Block John Irwin & Tim McCarley 6-1,6-3
Denny Kreider & Eric Glatsky Dave Quinn & Jack Welch 6-3,6-1
default    
October 7, 2022
9:00 am Allegheny Central Penn  
Mike Levine Steve Staman 6-1,7-5
Keith Clawson Dan Jernigan 6-3,6-2
default Steve Berkley  
Chaunecy Smith & Pat Stewart Ken Grove & Craig Diehl 6-4,6-0
Allen Timko & Jim Block Bill Ide & Terry Farley 6-2,4-6,1-0
Carl Just & Denny Kreider John Davis & Mel Nelson 7-5,6-0
default Bill Loercher & Charlie Smuck  
10:30 am Delaware Eastern  
Al Vaccaro Greg Onushco 6-0,6-0
Bob Davis Bob Tice 6-1,6-0
Jack Welch default  
Bob Cannon & John Irwin Doug White & Joe Mattes 6-1,7-5
Man Trikha & Tony House Dan Watts & Kevin Quigley 6-3,6-0
Fred Winterling & Jack Welch Bill Steege & Don Hutchinson 6-3,6-1
Ed Dealy & Ron Groff Dick Kratz & Tom Kelly 6-3,6-2
12:00 New Jersey Philadelphia  
Wayne Streibich Gary Solomon 6-1,6-0
Glen Andersen Keith Rist 6-4,6-0
John Nistad Dan Sears 6-3,7-5
Mike Bzdak & Pete James John Comber & Mark Nottingham 3-6,6-5,1-0
John Reindell & Tom Di Simone John Harmelin & Tim Brooke 6-3,6-2
Bill Allen & Bob Abbott George Kennedy & Marty Judge 6-0,6-0
Jack Rebok & Steve Smith Andy Yates & Charlie Hilton 4-6,6-0,1-0
1:30 pm Central Penn Delaware  
Eric Glatsky Bryan Sauer 6-1,6-0
Terry Farley Tony House 5-7,6-0,1-0
John Davis Tem Saeui 7-5,2-6,1-0
Craig Diehl & Mike Moyer Al Vaccaro & Bob Cannon 6-1,6-2
Steve Berkley & Todd Snyder John Irwin & Man Trikha 7-5,6-3
Dave Seiverling & John Irwin Fred Winterling & Jack Welch 6-1,5-7,1-0
Bill Loercher & Charlie Smuck Rick Arhart & Ron Groff 6-2,6-2
3:00 pm Allegheny Philadelphia  
Mike Levine Gary Solomon 6-4,2-6,1-0
Keith Clawson Marty Judge 6-2,6-2
default George Kennedy  
Chaunecy Smith & Pat Stewart Jim Olsen & Mark Nottingham 6-0,6-2
Allen Timko & Jim Block Gregg Stockboner & John Harmelin 6-4,7-6
default Dan Sears & Tim Brooke  
default Gordy Nichol & Larry Wenhold  
4:30 pm Eastern New Jersey  
Doug White Lou Meehan 6-2,6-1
default John Reindell  
default Steve VanVoorhis  
Greg Onushco & Joe Mattes Mike Bzdak & Pete James 6-1,6-3
Dan Watts & Mark Antonis Glen Andersen & Tom Di Simone 6-4,6-1
Don Hutchinson & Gerry Burns Bill Allen & Bob Abbott 6-3,6-1
Dick Kratz & Tom Kelly Mark Forrester & Steve Smith 6-2,5-5 (ret)
October 8, 2022
9:00 am Allegheny Eastern  
Rob Deaner Frank Dannese 6-1,6-2
Allen Timko Frank Lazo 6-2,4-6,1-0
default Jay Witmer  
Chaunecy Smith & Mike Levine Doug White & Joe Mattes 6-2,6-2
Jim Block & Keith Clawson Dan Watts & Tom Kelly 3-6,6-4,1-0
default Bill Steege & Don Hutchinson  
default Dick Kratz & Joe Sachdev  
10:30 am Delaware New Jersey  
Bryan Sauer Pete James 6-0,6-1
Mike Rosen Glen Andersen 6-2,6-2
Tem Saeui Bill Allen 6-7,6-3,1-0
Al Vaccaro & Paul Bradbury Lou Meehan & Mike Bzdak 6-1,5-7,1-0
Man Trikha  & Tony House John Reindell & Tom Di Simone 6-3,3-6,1-0
Fred Winterling & Jack Welch Carter Andersen & Steve VanVoorhis 6-4,6-3
Ed Dealy & Rick Arhart Mark Forrester & Steve Smith 2-6,6-2,1-0
12:00 Central Penn Philadelphia  
Steve Staman Gary Solomon 3-6,6-4,1-0
John Davis Paul Hoffstein 6-7,6-1,1-0
John Irwin Julian Krinsky 6-0,6-2
Bill Ide & Craig Diehl Dan Sears & Jim Olsen 6-0,6-2
Eric Glatsky & Terry Farley Gregg Stockboner & Vernon Keesey 6-4,6-4
Dave Seiverling & Mel Nelson John Harmelin & Tim Brooke 6-3,6-1
Bill Loercher & Charlie Smuck Andy Yates & Larry Wenhold 6-1,6-1